Vişnelik Mah. Tuncay Sok No:4/3 Odunpazarı Eskişehir

Klitoris Nedir?

Klitoris erkekteki penisin kadındaki anatomik karşılığıdır; görevi sadece kadındaki cinsel hazzı sağlamaktır. Penise benzer şekilde klitoris de erektil bir organdır ve cinsel uyarılma ile büyür ve sertleşir. Klitorisin yalnızca baş kısmı dışarıdan bakmakla görülebilir, bu kısım küçük dudakların birleşim noktasının hemen altında yer alır; ayrıca vajen girişini iki taraftan çevreleyen ve dışardan görünmeyen kollara sahiptir.


Vajinismus sürecinde kadınlar kendileri ya da eşlerinin klitorisi uyarmasıyla orgazm deneyimi yaşayabilirler. Orgazm, kadınlarda klitoral veya vajinal olarak ikiye ayrılabilirse de son dönemlerde vajinal orgazmın da aslında bir çeşit klitoral orgazm olduğu düşünülmektedir.
Klitoris; kadının veya eşin dokunması, sürtünme, ya da oral yolla uyarılabilir. Penis vajina birlikteliğinde de klitorise baskı yapan pozisyonlar, vajinayı saran kollarının uyarılması orgazmı sağlamaktadır. Bu nedenle vajinal orgazm da dolaylı olarak klitoral orgazmdır denebilir.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.